Zastanawiałeś się kiedyś, czemu pomimo wielu prób, nie udaje Ci się osiągnąć wymarzonej sylwetki? Kolejna dieta, ale efektów brak? Albo dlaczego w połowie drogi do sukcesu odpuszczałeś? Przygotowaliśmy dla Ciebie małe zestawienie najczęstszych błędów, które powodują, iż odchudzanie nie przebiega tak jakbyśmy chcieli.
TOP 5 najczęściej popełnianych błędów podczas redukcji masy ciała!
1. NIEPRAWIDŁOWE OSZACOWANIE ZAPOTRZEBOWANIA ENERGETYCZNEGO
Naszą redukcję masy ciała powinniśmy zacząć od obliczenia zapotrzebowania na energię, czyli potocznie mówiąc – ile powinniśmy zjadać kalorii w ciągu dnia. Jest to jeden z najważniejszych elementów, który sprawi, że redukcja masy ciała będzie przebiegać prawidłowo, ponieważ zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka podaż energii będzie negatywnie wpływać na nasz organizm, a osiągnięcie zamierzonego celu będzie trudne do zrealizowania.
W jednym z naszych artykułów znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci w oszacowaniu Twojego wydatku energetycznego.
2. PODJADANIE W CIĄGU DNIA
To tylko jeden cukierek! A jeden cukierek potrafi „dołożyć” nam nawet 120 kcal i to tylko w 20 g. Owoce nie „tuczą”, a zdrowe nie mają kalorii – niestety nawet najzdrowsze orzechy czy owoce oraz inne produkty żywnościowe zawierają określoną liczbę kalorii. Co nie oznacza, że od tego momentu mamy unikać ich jak ognia. Warto odpowiednio wliczać tego typu produkty dobowej podaży energetycznej.
3. ODMIERZANIE PORCJI NA „OKO”
Na początku naszej drogi z odchudzaniem warto korzystać z pomocy wagi oraz odpowiednich przyborów kuchennych. Ponieważ różnica pomiędzy łyżką, a łyżeczką w przypadku niektórych produktów jest dość spora.
Przykładowo: 15 g (łyżeczka) masła orzechowego to ok. 90 kcal, natomiast 30 g (łyżka) to już ilość rzędu 180 kcal! Oczywiście wraz z czasem i obyciem się z poszczególnymi produktami będziemy mogli przygotować sobie posiłek bez pomocy wagi kuchennej, jest to tylko i wyłącznie kwestia wprawy.
4. PODEJŚCIE „100 %, ALBO NIC”
Nie podchodźmy do diety na zasadzie “100%, albo nic”, ponieważ nie będziemy w stanie na dłuższą metę utrzymać takiego schematu. Wręcz stanie się to dla nas katorgą psychiczną i w efekcie szybciej porzucimy stosowaną dietę i zaprzepaścimy dotychczasowe starania. Podwinęła Ci się noga? Ok, nic się nie stało. Wyciągnij na przyszłość wnioski i wróć do diety.
Pamiętaj, aby nie popadać ze skrajności w skrajność!
5. RYGORYSTYCZNA DIETA / WYKLUCZANIE WIELU GRUP PRODUKTÓW
W pogoni za idealna sylwetką, często decydujemy się na modne diety, które wykluczają wiele grup produktów żywnościowych, czy skrajnie niskie energetyczne diety (w tym popularne „detoxy”). O ile na początku zobaczymy efekt WOW, tak po czasie taka dieta stanie się naszą udręką, a po jej porzuceniu wrócimy szybko do stanu przed rozpoczęciem odchudzania. Pamiętajmy przede wszystkim, że dieta powinna być speriodyzowana do naszych potrzeb.
Dieta to nie chwilowa głodówka tylko trwała zmiana nawyków żywieniowych, które pozwolą nam cieszyć się wymarzoną sylwetką i dobrym samopoczuciem przez lata.