FOOD INC. (pol. „Korporacyjna żywność”)
Film dokumentalny odkrywający kulisy amerykańskiego (czytaj: czyli światowego) przemysłu spożywczego. Wieloaspektowo naświetla problemy związane ze wzrostem produkcji żywności: GMO, niehumanitarny ubój i skandaliczne warunki hodowli zwierząt (kury, które nigdy nie ujrzały słońca). Co istotne, Food INC pokazuje problem z dwóch stron: zarówno konsumenta troskającego się o stopień przetworzenia żywności, ale również rolnika, który nie ma wyboru i musi poddać się warunkom stawianym przez gigantyczne koncerny, jeśli chce utrzymać się na rynku.
FOOD MATTERS (pol. „Jedzenie ma znaczenie”)
Mottem filmu są słowa Hipokratesa, ojca współczesnej medycyny: “Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Niestety, w dzisiejszych czasach medycyna opiera się przede wszystkim na leczeniu farmakologicznym, szukając pigułki na … wszystko. Czy żywność może być lekarstwem, ile dni ma jedzenie, które dziennie spożywasz, jak wygląda idealny lek według przemysłu farmaceutycznego oraz o co chodzi z leczeniem nowotworów olbrzymimi dawkami wit C.
FAST FOOD NATION
Opowieść o współczesnej Ameryce przez pryzmat fast foodów (czy Amerykę da się jeszcze postrzegać inaczej?). Film nieco brutalnie ujawnia ciemne strony machiny fast food – nieświeże mięso, nielegalnych imigrantów pracujących za psie pieniądze w niewyobrażalnych warunkach oraz społeczne i środowiskowe konsekwencje spożywania żywności fast food. Współscenarzystą produkcji jest dziennikarz i pisarz Eric Schlosser, autor kontrowersyjnej, a zarazem kultowej książki „W krainie fast foodów”..
FAT HEAD (pol. „Grubsi, nie głupsi” lub …ostrzej: „Jak dobrze napchać wora”)
Oglądając „FAT HEAD” nie spodziewajcie się krytyki fast foodów i całego przemysłu żywnościowego. Zamiast tego dowiecie się, czy można schudnąć jedząc wyłącznie fast foody. Pójdźmy dalej – czy to właśnie hamburgery i frytki są winowajcą dzisiejszej epidemii otyłości? Twórcy filmu zaryzykowali stwierdzeniem,że to nie McDonald’s, a nadmiar cukru, brak ruchu i predyspozycje genetyczne robiły z nas niesprawnych fizycznie grubasów. Warto zmierzyć się z tym filmem i wyrobić swoje własne zdanie.
Mc LIBEL
Oglądając „FAT HEAD” nie spodziewajcie się krytyki fast foodów i całego przemysłu żywnościowego. Zamiast tego dowiecie się, czy można schudnąć jedząc wyłącznie fast foody. Pójdźmy dalej – czy to właśnie hamburgery i frytki są winowajcą dzisiejszej epidemii otyłości? Twórcy filmu zaryzykowali stwierdzeniem,że to nie McDonald’s, a nadmiar cukru, brak ruchu i predyspozycje genetyczne robiły z nas niesprawnych fizycznie grubasów. W obliczu tak kontrowersyjnej opinii, warto zmierzyć się z tym filmem i wyrobić swoje własne zdanie.
ZANIM PRZEKLNĄ NAS DZIECI
To film, który miał poruszyć szczególnie rodziców. Kolorowe owoce? Świeże warzywa? Pożywne mięso? Jesteśmy przekonani, że serwujemy swoim dzieciom to, co najlepsze. Jednak przy głębszej analizie okazuje się, że często w parze idą pestycydy, konserwanty, antybiotyki, wzmacniacze smaku, ołów, kadm… Czy zdajemy sobie sprawę w jaki sposób i przy użyciu jakich metod produkuje się dziś żywność i jak wielki ma wpływ na organizm ludzki, szczególnie ten dziecięcy? Dokument pokazuje historię małej francuskiej wioski, której burmistrz zdecydował się na walkę z niezdrowymi posiłkami. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób realizuje swoje postanowienia i czy okażą się one skuteczne, zapraszamy przed ekrany.
SUPERSIZE ME
Klasyk. Widział prawie każdy, ale wciąż warto do niego wracać, by zobaczyć, jaki rezultat daje przestawienie się na (smaczną z początku) dietę fast food-ową. Morgan Spurlock, nasz królik doświadczalny, postanawia na własne życzenie i na własnej skórze przestawić się na miesiąc wyłącznie na menu McDonald’s. Wcześniej zdrowy. A po 30 dniach? Opadły z sił, z problemami trawiennymi,z apatią, trudnościami z chodzeniem. Film brutalnie pokazuje, jak niewiele szacunku mamy na co dzień do własnego ciała. Pozycja obowiązkowa.
Życzymy smacznej filmowej uczty!