logologologologo
  • Strona główna
  • Oferta
    • Plany żywieniowe pod zdrowie
    • Plany żywieniowe pod sport
    • Konsultacje
    • Badania
  • Quiz
  • Szkolenia
  • Sklep
    • Moje konto
    • Koszyk
    • Zamówienie
  • Blog
  • Nasz Team
  • Kontakt
0
blog 17 80x80 - Lekkim piórem dietetyka - Instrukcja obsługi noworocznego odchudzania
Fruktoza – pomaga czy szkodzi?
27 kwietnia 2018
blog 19 80x80 - Lekkim piórem dietetyka - Instrukcja obsługi noworocznego odchudzania
Daktyle – energia, witaminy i antyoksydanty w pigułce!
27 kwietnia 2018

Lekkim piórem dietetyka – Instrukcja obsługi noworocznego odchudzania

27 kwietnia 2018
blog 18 - Lekkim piórem dietetyka - Instrukcja obsługi noworocznego odchudzania
Chcielibyśmy zawsze mieć tylu pacjentów, ilu mamy w styczniu! Odchudzanie wciąż plasuje się wysoko na liście noworocznych postanowień, a Polacy dietetyką interesują się coraz bardziej (nie ufamy już dietom z gazet i Internetu oraz dietom od koleżanki (!)), coraz częściej oddając się w ręce specjalistów, w tym specjalistów żywieniowych. Korzyść z tego jest niewątpliwa – efekty są praktycznie gwarantowane. Jeśli jednak należysz do grupy osób, które postanowiły się odchudzić same, poniższy artykuł na pewno okaże się przydatny.

Jak zdobyć motywację do zmian?

Najlepiej, gdy motywacja do zmiany stylu życia na zdrowszy rośnie w nas od jakiegoś czasu i ma bardziej złożone podłoże niż zwykła chęć wyglądania lepiej, szczuplej. Tak jak do innych ważnych decyzji w naszym życiu, do odchudzania również trzeba dojrzeć! Ponadto, ponieważ proces odchudzania jest (a przynajmniej powinien być) długotrwały, wymaga cierpliwości i znacznego pokładu sił psychoenergetycznych. Niestety, pokłady te są ograniczone i na bieżąco wykorzystywane do realizacji zadań dnia codziennego, dlatego nie powinniśmy podejmować się odchudzania, w momencie, gdy zmagamy się z innym trudnym zadaniem – np. rzucamy palenie, zmieniamy pracę, wychodzimy za mąż. Zadbajmy o to, by odpowiednio dobrać moment na zmianę stylu życia na zdrowszy – by móc mu się w pełni poświęcić. Natomiast 1 stycznia przysięgamy sobie tysiące rzeczy, zamiast skupić się na jednej. Pragniemy jednocześnie zrzucić 10kg, zapisać się na j. angielski, zmienić pracę, kupić mieszkanie. Pamiętajmy, ze rok ma 12 miesięcy! Wyznaczajmy sobie stopniowo realne cele rozłożone w czasie: do wiosny zmienię pracę, do lata zrzucę 5kg, od jesieni zacznę się uczyć angielskiego a zimą rzucę palenie itp.

Odchudzanie – instrukcja obsługi

Klasycznym ćwiczeniem, które jest pomocne przy rozbudzaniu motywacji, jest wypisanie powodów, dla których chcemy się odchudzić (pewnie wykonywałeś/wykonywałaś to ćwiczenie wiele razy, prawdopodobnie źle).

Postaramy się znaleźć jak najwięcej powodów, pomyślmy o różnych aspektach życia: lepszym wyglądzie, lepszym samopoczuciu, wyższej samoocenie, lepszym zdrowiu i wielu, wielu innych. Postaraj się również, by na liście znalazły się powody tak intymne, że nikt inny nie powinien ich zobaczyć! Co więcej: Wypiszmy również sytuacje, w których w przeszłości czuliśmy się źle z powodu swojej wagi, a pod spodem zapiszmy, jak będziemy się czuli, gdy uda nam się schudnąć. Jak najczęściej odwołujmy się do emocji, gdyż są one kluczowe w procesie odchudzania. Co dalej? Czytajmy co najmniej raz dziennie, nie pozwólmy umysłowi zapomnieć, jak fantastycznie się będziemy czuli po wprowadzeniu zmian. Kierujmy uwagę umysłu nie na cierpienie związane z wyeliminowaniem słodyczy, lecz na tę błogą chwilę, w której włożymy nasze ulubione jeansy, które dotychczas były 2 rozmiary za małe. To naprawdę działa!

Co więcej, zacznijmy również odchudzanie od zakupu notesu, w którym będziemy notować każdy kęs pokarmu wkładany do ust. Nie po to, by liczyć kalorie – lecz po to, by zobaczyć, jak wiele spożywamy w ciągu dnia oraz jak bardzo nasz jadłospis wymaga poprawy. Zbyt często bowiem niedoszacowujemy porcje naszych posiłków i spożywamy więcej, niż myślimy . Zapisywanie wszystkiego w notesie to stara i sprawdzona metoda kontrolowania posiłków – badania pokazują, że osoby prowadzące dzienniczek żywieniowy potrafią osiągać na diecie 2x lepsze rezultaty, niż osoby nie notujące posiłków. Mała zmiana, wielki efekt.

A jeśli dieta jest dobrze zbilansowana, apetyczna, zdrowa, kolorowa, nie tylko nie odczuwamy głodu (to zawsze największa obawa pacjentów, a niepotrzebnie – można jeść mało i być grubym, można jeść dużo i być chudym ), ale również chcemy ją kontynuować. Dlatego odchudzanie powinniśmy rozpocząć od przemyślenia dokładnie naszych posiłków, tak, by były one niskokaloryczne, lecz nie niedoborowe. Jak to wszystko połączyć, o tym innym razem.

Ale czy na pewno zima to dobry czas na odchudzanie..?

Jeśli w naszej głowie pojawiają się takie pytania, nie jesteśmy jeszcze gotowi na zmiany. Pamiętajcie, że nigdy nie ma idealnego momentu na odchudzanie. Niemniej jednak od jakiegoś czasu obserwujemy bardzo pozytywną zmianę w podejściu pacjentów do odchudzania – nie zważają oni na okoliczności i są tak zmotywowani do zmiany stylu życia na zdrowszy, że potrafią umówić się na wizytę 20 grudnia (naprawdę!) i rozpocząć walkę o sylwetkę na 3 dni przed Świętami.

Natomiast jeśli ktoś nie będzie chciał się zmienić – nie pomoże mu nawet magiczna data 1 stycznia i szał noworocznych postanowień go po prostu ominie. Jeśli chodzi o zimę, nie pozwólmy, by była ona kolejną wymówką – niejednego właśnie te piękne zimowe krajobrazy zachęciły aktywności fizycznej: spacerów czy biegania. Wystarczy spojrzeć, co się dzieje w parkach w sobotnie i niedzielne poranki – dziesiątki ludzi w różnym wieku uprawiających sport. Czy oni mają inną porę roku niż my? Pamiętajmy, nie ma nieodpowiedniej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania!

Życzę wszystkim przemyślanych decyzji i wytrwałości w realizowaniu swoich celów. Pamiętajcie, pośród trudności, leży morze możliwości!

Udostępnij
0

Powiązane wpisy

5 POMYSŁÓW NA CIASTKA RYŻOWE
13 lutego 2019

5 pomysłów na ciastka ryżowe


Czytaj dalej
zdrowy fast food - czyli burger w 3 odmianach
13 lutego 2019

Zdrowy fast food – czyli burger w 3 odmianach


Czytaj dalej
Kopia Szablon do zdjęcia do bloga NIE DO EDYCJI 5 - Jak w sposób naturalny podnieść poziom testosteronu u mężczyzn?
5 lutego 2019

Jak w sposób naturalny podnieść poziom testosteronu u mężczyzn?


Czytaj dalej

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • 5 POMYSŁÓW NA CIASTKA RYŻOWE0
    5 pomysłów na ciastka ryżowe
    13 lutego 2019
  • zdrowy fast food - czyli burger w 3 odmianach0
    Zdrowy fast food – czyli burger w 3 odmianach
    13 lutego 2019
  • Kopia Szablon do zdjęcia do bloga NIE DO EDYCJI 5 80x80 - Jak w sposób naturalny podnieść poziom testosteronu u mężczyzn?0
    Jak w sposób naturalny podnieść poziom testosteronu u mężczyzn?
    5 lutego 2019
  • tarczyca zdj gł 80x80 - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie w tarczycy0
    5 rzeczy, które musisz wiedzieć o diecie w tarczycy
    31 stycznia 2019
  • 5 PRZEKĄSEK DO ZABRANIA W SKAŁY0
    5 przekąsek do zabrania w skały
    30 stycznia 2019

Społeczności

  • Zobacz profil CEZiSteam’ na Facebook
  • Zobacz profil CEiS6’ na Twitter
  • Zobacz profil CEZiSteam’ na Instagram

Tagi

aktywność fizyczna anna falisz badania Bartłomiej Dorożyński bóle brzucha cezis dieta dietetyk dietetyk kliniczny dietetyk sportowy energia fitness gluten hokej IBS jedzenie kolarstwo książka kulturystyka Marcin Magiera mateusz gawełczyk nawodnienie odchudzanie paleodieta piłka nożna problemy żołądkowo-jelitowe pływanie racjonalne odżywianie recenzja siatkówka sport sportowcy suplementacja syrop glukozowo-fruktozowy testosteron trening trening jelita tłuszcze weganizm wegetarianizm wodorowęglany zdrowie śniadania śniadanie żywienie

Gdzie jesteśmy?

Katowice
ul. Kościuszki 55/2

robotics home footerline


Regulamin
Polityka prywatności

Facebook

Na skróty

  • Plan pod ZDROWIE
  • Plan pod SPORT
  • Konsultacje
  • Badania
  • Produkty
  • Blog
  • O nas

Kontakt

Mateusz Gawełczyk
531 986 031
m.gawelczyk@cezis.pl

Marcin Magiera
517 654 437
m.magiera@cezis.pl

Anna Falisz
516 451 951
a.falisz@cezis.pl

© 2018 Cezis. Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja: DB Elite Team