Na co dzień powinniśmy dbać o odpowiednią podaż płynów, która w przypadku przeciętnej osoby wynosi 1,5-2 litrów na dobę. Jednak podczas upału, oraz wysiłku fizycznego zapotrzebowanie to rośnie, w związku z większą ilością wody, którą tracimy poprzez parowanie skórne. Na zwiększenie naszego zapotrzebowania na płyny wpływa wysoka temperatura, wilgotność powietrza oraz wspomniany już wcześniej wysiłek fizyczny. Wraz z utratą wody, tracimy również cenne elektrolity takie jak chlor czy sód , które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Skąd moje nawiązanie do chłodnicy? A no stąd, że organizm wraz z potem oddaje ciepło i jest to najważniejszy mechanizm organizmu, chroniący go przed przegrzaniem. Również tuta,j tak jak w przypadku samochodu, aby cały system działał poprawnie musimy dbać o odpowiedni poziom płynu, za pomocą którego organizm oddaje ciepło.
Zapotrzebowanie na płyny wzrasta już w przypadku wykonywania aktywności fizycznej powyżej 25 stopni celcjusza i zwiększa się wraz ze wzrostem temperatury, wilgotności, długości wysiłku fizycznego oraz masy ciała danej osoby. Zapotrzebowanie to może być nawet 2-3 krotnie większe od podstawowego.
Najpopularniejszym źródłem płynów są różnego rodzaju napoje, jednak najważniejszym z nich jest woda. To właśnie woda stanowi główny składnik naszego organizmu. Dlatego wodę, w czystej postaci, najlepiej niegazowaną powinniśmy dostarczać. Źródłem wody są także produkty spożywcze, a jej zawartość w tych produktach wygląda następująco:
Oleje- Śladowe ilości
Masło- 16%
Produkty zbożowe, mąki- 10-20%
Pieczywo- 30-50%
Mięso i produkty mięsne- 60-75%
Ryby (świeże)- 70-80%
Owoce i warzywa-80-96%
Mleko- 85-90%
Grzyby (świeże)- 90-95%
Jeżeli wykonywany przez nas wysiłek jest niewielki lub umiarkowany i nie trwa długo, w celu uzupełnienia strat elektrolitów wystarczy spożywanie wody mineralnej oraz warzyw i owoców. W przypadku osób, podejmujących aktywność o wysokim stopniu intensywności lub charakteryzującą się długim czasem trwania, z pomocą przychodzą nam napoje elektrolitowe, zawierające niezbędne sole mineralne, węglowodany oraz charakteryzujące się odpowiednią osmolalnością. Płyny te pomogą nam w szybki sposób uzupełnić powstałe niedobory.
Aby nie dopuścić do odwodnienia, płyny (najlepiej czystą wodę) należy pić przez cały dzień małymi łykami, zaczynając już po przebudzeniu. W trakcie przebywania w wysokiej temperaturze płyny powinny być chłodne, co jeszcze wspomaga obniżanie ciepłoty organizmu. Uczucie pragnienia jest sygnałem, że organizm jest już odwodniony. Ma to niepożądane skutki w przypadku sportowców, gdyż odwodnienie na poziomie 2%, skutkuje upośledzeniem funkcji fizjologicznych organizmu, a co za tym idzie obniżenia zdolności wysiłkowych zawodnika.
Pamiętajmy więc, że zawsze, a szczególnie w przypadku bardzo ciepłych dni, zabierajmy ze sobą butelkę wody i korzystajmy z jej zasobów w trakcie dnia.