Dieta wegańska to odmiana diety wegetariańskiej, czyli diety bezmięsnej, która dodatkowo eliminuje spożycie wszelkich produktów odzwierzęcych – mleka, jogurtów, masła, serów, jaj. Od pewnego czasu systematycznie wzrasta jej popularność. Również w naszym kraju weganizm ma coraz więcej wyznawców, choć nie przestaje być tematem kontrowersyjnym. Zwolennicy weganizmu podkreślają jego walory zdrowotne i dobro zwierząt, przeciwnicy argumentują, iż nieodpowiednio zaplanowana dieta wegańska naraża na niedobory pokarmowe.
Pewną nowością w świecie zdrowego odżywiania jest tzw. „plant-based diet”, czyli dieta bazująca na produktach roślinnych. Bazuje ona głównie na produktach naturalnych, produktach z pełnego ziarna, orzechach, strączkach, kaszach, warzywach i owocach. Pozbawiona jest ona natomiast produktów przetworzonych, z dużą zawartością konserwantów, wzmacniaczy smaku.
„Plant-based diet” jest często porównywana do weganizmu. Prawdą jest, iż zwolennicy nurtu „plant-based” spożywają głównie produkty roślinne, co upodabnia ich do wegan, jednak dopuszczają oni niewielkie spożycie produktów odzwierzęcych. Ponadto weganie zwracają uwagę nie tylko na to by nie wykorzystywać zwierząt do produkcji żywności, ale także do produkcji ubrań czy kosmetyków. Unikają więc kupowania skórzanych torebek, zegarków, czy butów. Nie używają także kosmetyków testowanych na zwierzętach/ze składnikami pochodzenia zwierzęcego, np. proteinami mleka.
Z kolei wyznawcy diety opartej na produktach roślinnych zwracają największą uwagę na to, by ich dieta była jak najzdrowsza i jak najmniej przetworzona. Unikają tzw. „pustych kalorii”, np. słonych czy słodkich przekąsek.
Ciasteczka „Oreo” są wegańskie i sporo wegan spożywa je w momencie ochoty na coś słodkiego, jednak osoba będąca na „plant-based diet” po nie raczej nie sięgnie. Dlaczego? Ponieważ, mimo iż Oreo nie zawiera w swoim składzie produktów odzwierzęcych, takich jak np. mleko, to wciąż jest to produkt niezdrowy zawierający mnóstwo cukru i praktycznie zero wartości odżywczych. Nie spełnia więc kryteriów diety opartej na produktach roślinnych – jej wyznawcy wybraliby raczej daktyle czy rodzynki w ramach słodkiego podwieczorku.
Podsumowując, weganizm to styl życia, którego jednym z założeń jest dieta wegańska, całkowicie eliminująca produkty pochodzenia zwierzęcego. Główną pobudką do przejścia na weganizm jest poprawa bytu zwierząt. „Plant-based diet” to z kolei model żywienia, który koncentruje się na spożywaniu produktów naturalnych, mało przetworzonych. Głównym jego celem jest poprawa stanu zdrowia poprzez wprowadzenie produktów wyjątkowo odżywczych. Nierzadko jednak także wyznawcom tej diety, los zwierząt i planety również nie jest obojętny.