Często wspomina się też o posiłkach po treningowych, które należy spożywać m.in. w celach regeneracyjnych. Ale, czy tak naprawdę jest on niezbędny jeżeli wykonujemy trening w warunkach domowych?
Wszystko zależy od ilości, intensywności oraz objętości wykonywanego treningu. Jeżeli dopiero zaczynamy i treningi trwają ok. 30 – 60 minut nie powinniśmy spożywać dodatkowego posiłku. Dlaczego? Ponieważ wydatek energetyczny związany z taką aktywnością nie jest zbyt duży (średnio to ok 100 – 200 kcal).
Również musimy wziąć pod uwagę fakt, że w aktualnej sytuacji diametralnie zmieniła się nasza spontaniczna aktywność fizyczna (czyli tzw. NEAT), na co dzień ruszamy się coraz mniej, a pozycję jaką głównie przyjmujemy to siedzenie lub leżenie. Nie ma w tym nic dziwnego jeżeli większość dnia spędzamy w domu. Dlatego spożywanie takiego posiłku może wiązać się z dodatkowymi zbędnymi kaloriami.
Natomiast jeżeli Twój trening ma dużą objętość, angażuje duże partie mięśniowe oraz trwa ponad 1,5 godziny, nie zjadasz w ciągu dnia tony słodyczy oraz inny przekąsek to możesz taki posiłek wprowadzić. Ewentualnie dobrym rozwiązaniem będzie wzbogacenie swoich „podstawowych” posiłków dodatkowe źródło białka oraz węglowodanów. Osobiście polecam po treningu koktajle. Ponieważ jest to szybka forma, która dostarczy nam niezbędnych makroskładników. Pamiętajmy, aby znajdowało się w nim min. 20 g białka! A dla niektórych będzie to swego rodzaju dodatkowa słodka przekąska.
Podsumowując, każda aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza jest na wagę złota! Dzięki temu dbamy o naszą kondycję, siłę mięśniową, stawy oraz układ krążenia. Oprócz tego nie zapominajmy o prawidłowym, zbilansowanym i różnorodnym pożywieniu w ciągu dnia. Wielu z nas obecnie przebywa w domu i ma dużo czasu, aby o to zadbać. Dlatego warto zacząć od małych zmian, z dnia na dzień wprowadzać kolejne, aż wejdą nam na stałe w życie jako zdrowe nawyki. Dbajmy o siebie.