Niedobory witamin mogą powodować, że będziemy mieć nie tylko osłabione włosy. Składniki te, oddziałują także na wygląd włosów i strukturę włosa, z tego względu stosuje się witaminy i odpowiednie składniki odżywcze, które mają duży wpływ na ogólną kondycję włosów.
Stan naszych włosów możemy regulować poprzez suplementy diety oraz konkretne rodzaje witamin. Stan włosów warunkują również mikroelementy dostarczane przez żywność, którą spożywamy.
Czym są suplementy diety? Suplement diety na włosy to środki, które zawierają poszczególne rodzaje witamin i minerałów, mających pozytywny wpływ na wygląd i kondycję włosów, przy czym suplementy w dużym stopniu uzupełniają ogólny niedobór witamin w organizmie – czyli.
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny, jak sobie z nimi radzić
Jakie są przyczyny wypadania włosów? Jest ich wiele i wbrew pozorom, na nasze włosy i paznokcie (witaminy i minerały, które odpowiadają za stan włosów, są również odpowiedzialne za paznokcie) możemy wpływać, nawet bardzo prostymi czynnościami. Wpływ na włosy i ich wypadanie ma:
- Dieta uboga w składniki odżywcze – brak składników mineralnych dostarczanych w przyjmowanych przez żywność to bardzo ważny aspekt, który wpływa na wypadanie włosów, wygląd skóry na głowie i cały proces, w którym powstają włosy i paznokcie
- Wahania hormonalne – każdy człowiek, niezależnie od płci posiada hormony. Ich stabilizacja w organizmie jest bardzo ważna, a negatywny wpływ, na stan hormonów mogą mieć różne choroby – np. choroby tarczycy.
- Choroby dermatologiczne – na wypadanie włosów oddziałują również choroby, bezpośrednio związane ze skórą głowy – np. łojotokowe zapalenie skóry głowy, zapalenie mieszków włosowych.
- Stres – stres w dużych ilościach spowodowany sytuacją życiową w której się znajdujemy, może powodować wypadanie włosów. Dlatego warto zadbać o regularną chwilę relaksu.
Wypadanie włosów, to problem wielu kobiet, jak i mężczyzn. Czasami wystarczy skorzystać ze zbilansowanej diety, bogatej w substancje odżywcze. Zbilansowana dieta może stać się kluczem do tego, aby uzyskać lśniące włosy, które cechuje wysoka zdrowotność.
Jednakże tak jak wspomnieliśmy, ich wypadaniu mogą sprzyjać wahania hormonalne, które mogą być początkiem poważnej choroby. Jak więc rozwiązać ten problem? Przede wszystkim, należy udać się do lekarza (endokrynologa), jeżeli żadne środki – suplementy, zmiana diety lub witaminy na włosy nie wpływają pozytywnie.
Wypadaniu włosów sprzyjają także choroby dermatologiczne. W tym przypadku, nie pomoże żadna witamina, bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Rozwiązaniem tego problemu będzie udanie się do dermatologa – lekarza zajmującego się leczeniem skóry.
Podsumowując kwestię wypadania włosów, powinniśmy zadbać o takie aspekty jak:
- odpowiednia dieta,
- stan hormonów,
- zdrową skórę głowy,
- samopoczucie.
Tabletki na włosy – jak wybrać?
Mając na celu utrzymanie zdrowych włosów i odpowiednie odżywienie włosów, należałoby dowiedzieć się jakie braki witamin we włosach sprzyjają ich wypadaniu, ze względu na to, że witaminy są niezbędne go ich prawidłowego wzrostu. Należy pamiętać, że witaminy mają wpływ na włosy i paznokcie.
Witamina, która w największej mierze zapobiega wypadaniu włosów to witamina A, a ochronę przed wypadaniem zapewnia witamina E, która wspomaga też prawidłowe krążenie krwi, chroni włosy i mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki (oksydanty) są odpowiedzialne za:
- starzenie się skóry,
- łuszczycę,
Kolejne witaminy na włosy to te, które regulują wzrost włosów, są nimi witaminy z grupy B. Witaminy z tej grupy chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki utrzymaniu witaminy B, w naszym organizmie na właściwym poziomie, zadbamy o to, by posiadać mocne włosy i przyczynimy się do ich ogólnej pielęgnacji.
Tabletki powinniśmy zatem wybrać takie, aby uzupełniały składniki (witaminy na włosy), które mają pozytywny wpływ na porost włosów. Przykładowo, jeżeli nasza dieta jest uboga w witaminy z jakiejś grupy, należy stosować właśnie te witaminy, których braki odczuwamy.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, jeżeli będziemy spożywać tabletki, które dostarczają wszystkie potrzebne składniki mineralne i witaminy.
Szczególnym okresem, w którym powinniśmy dbać o włosy i ich odżywienie jest jesień i zima – są to dwie pory roku, które szczególnie narażają nasze włosy na czynniki zewnętrzne.
Niedobór witamin i jego wpływ na kondycję włosów
Niedobory witamin wpływają na to, że mieszki włosowe nie funkcjonują prawidłowo i zaburzają pracę gruczołów łojowych, przez co mogą pojawić się stany zapalne skóry głowy, co będzie skutkować wypadaniem włosów.
Aby włosy były zdrowe, potrzebna jest obserwacja stanu witamin i składników odżywczych. Jakie witaminy są ważne dla kondycji włosów? Składniki stymulujące wzrost włosów i potrzebne do utrzymania zdrowych włosów to witaminy z grup C, D, H, A, E oraz witaminy z grupy B.
Najlepsze witaminy na włosy – jakie?
Najlepszych witamin na włosy nie sposób tylko wymienić. Dlatego poniżej, znajdują się opis witamin i składników, które pozytywnie przyczyniają się do wzrostu włosów.
Witamina C
jest przeciwutleniaczem, który chroni przed stresem oksydacyjnym. Witamina C jest potrzebnym składnikiem do syntezy kolagenu i jest odpowiedzialna za wchłanianie żelaza. Wszystkie powyższe procesy mają wpływ na porost włosów i na zdrowe włosy.
Witamina D
to szczególnie przydatny składnik, odpowiadający za wzrost włosów u mężczyzn. Receptory tej witaminy uaktywniają geny, które mają wpływ na porost włosów i hamują te, które są odpowiedzialne za łysienie.
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne, aby utrzymywać włosy w nienagannej i zdrowej kondycji. Ich brak może powodować problemy ze skórą, włosami i układem, nerwowym.
Grupa tych witamin, utrzymuje nas również w odpowiednim samopoczuciu przez co, jesteśmy w mniejszym stopniu narażeniu na depresję. Braki w witaminach z tej grupy mogą objawiać się:
- zaburzeniem czucia w nogach i rękach,
- nudnościami,
- spadkiem poziomu cukru we krwi,
- zmęczeniem.
Witamina B12
Jej niedobór powoduje przetłuszczanie się włosów. Wzmacnia włosy i wpływa na zapobieganie ich wypadaniu. Znajduje się w rybach, wołowinie i wątróbkach.
Witamina B5
Kwas pantotenowy, odpowiada za regenerowanie włosów i zapobiega ich siwieniu. Bardzo przydatny składnik podczas leczenia stanów zapalnych skóry głowy. kwas pantotenowy można spotkać w drożdżach, pieczarkach i brokułach.
Witamina B6
Pirydoksyna odpowiada za produkcję włosa i szybkość wzrostu włosów. Można ją znaleźć w ziemniakach, rybach, mięsie i grochu.
Witamina B10
Jej działanie sprawie, że włosy stają się gęste, lepiej zabarwione. Witamina B10 chroni włosy przed siwieniem (zbyt wczesnym) i wypadaniem.
Kwas hialuronowy
Składnik, dzięki któremu włosy stają lśniące i zyskują zdrowy wygląd. Jego niedobory wpływają na cały organizm (najbardziej na skórę). Kwas jest wykorzystywany również do pielęgnacji paznokci.
Biotyna
Biotyna to inaczej witamina H, której głównym zadaniem, jeżeli chodzi o włosy jest zapobieganie, ich siwieniu. Dodatkowo biotyna powstrzymuje pojawianie się łysienia i jest bogata w siarkę, która pomaga utrzymać zdrowe włosy. Biotyna jest odpowiedzialna za mocne paznokcie.
Za pomocą biotyny można powstrzymać łojotok skóry i nadać włosom pożądany blask.
Kwas foliowy – witamina B9
Kwas foliowy bardzo pozytywnie oddziałuje na skórę głowy i same włosy. Zapobiega siwieniu, stymuluje porost włosów i wpływa na ich wypadanie, a także pozostawienie dobrej kondycji. Jest to naturalny preparat bardzo pozytywnie wpływający na włosy i ich kondycję.
Witaminę B9 można znaleźć w:
- bananach
- pomarańczach
- jabłkach
- jajach
- produktach zbożowych
Witamina B2 – ryboflawina
Witaminy z grupy B w tym ryboflawina, w dużej mierze odpowiadają za zapobieganie utracie włosów. Witaminy B2 można szukać w takich produktach jak:
- mleko,
- nasiona strączkowe,
- ciemne pieczywo,
- szpinak.
Witaminy A i E
Witamina A, czyli retinol pozytywnie wpływa na metabolizm cebulek włosowych i świetnie sprawdza się w przeciwdziałaniu wypadaniu włosów ze względu na brak składników odżywczych.
Witamina E – jej niedobór wpływa na kolor włosów, które stają się matowe. Znajdziemy ją w różnych produktach zbożowych , migdałach i oleju sojowym.
Leki na włosy czy suplementy – co lepsze?
Suplementy diety będą lepszym rozwiązaniem na początek, aby zadbać o włosy i przeciwdziałać ich wypadaniu. Szczególnie dobrymi preparatami będą te z dodatkiem skrzypu polnego, które wspomagają również metabolizm aminokwasów i proces powstawania keratyny.
Dobry suplement poprawia kondycję włosów, zapobiega wypadaniu włosów i pozwala uzupełnić niedobory witamin. Suplementy diety na włosy, mogą mieć pozytywne działanie na kondycję paznokci.
Suplementy diety, nie będą odpowiednie, jeżeli stosujemy właściwą dietę, która jest bogata w różne składniki. W takim przypadku, należy udać się na badania wskazujące, czemu włosy są w słabszej kondycji lub wypadają.
Po otrzymaniu wyników badań warto udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie leki na włosy, które źle stosowane mogą negatywnie wpłynąć na same włosy, jak i samopoczucie człowieka.
Domowe sposoby na porost włosów – czy ma to sens?
Domowymi sposobami możemy ułatwić i usprawnić regenerację włosów szczególnie za pomocą diety. Samo zażywanie suplementów może nie wystarczyć. Owocami i rybami możemy zwalczyć niedobór witamin i wzmocnić włosy i paznokcie.
W domu możemy również pić różne zioła (np. skrzyp polny), które poprawiają ich kondycje oraz piękny wygląd.
Zadbanie o zdrową skórę głowy może polegać na regularnym masażu głowy – delikatne masowanie opuszkami palców. Domowe sposoby na włosy mają sens tylko, jeżeli są wykonywane regularnie i rzetelnie.
Wzrost włosów – domowe sposoby
Do odpowiedniej pielęgnacji włosów możemy dodać również takie domowe sposoby jak:
- odpoczynek/relaks,
- masaże,
- wcierki (np. z jajek),
- olejowanie,
- peelingi skóry głowy.
Wszystkie powyższe sposoby, mogą być ważne dla kondycji włosów, dlatego warto ich spróbować.
Jednakże, aby prawidłowo dbać o włosy, należy wykorzystywać dostępne sposoby domowe wraz z odpowiednim odżywianiem i zażywaniem suplementów, w których znajdują się składniki, na które nasz organizm ma zapotrzebowanie.
Dodaj komentarz