W ubiegłym tygodniu dostaliśmy wiele zapytań o to skąd czerpać wiedzę dotyczącą żywienia w sporcie, jakie książki możemy polecić, jakie badania warto przeczytać. Zamiast odpisywać każdej z tych osób indywidualnie postanowiliśmy przygotować małe kompendium, które pokaże wam, gdzie znajdziecie przydatne informacje z zakresu dietetyki sportowej. Jednakże pamiętajcie, że jest to nasza subiektywna ocena i z uwagi na obszerny zakres książek, autorów wartościowych treści oraz szkoleń w naszym zestawieniu mogliśmy pominąć książkę lub osobę, która dla was jest wartościowa w tej tematyce.
Po pierwsze warto zaznaczyć, że sama uczelnia przekazuje nam obszerne podstawy z zakresu żywienia, fizjologii, biochemii, anatomii, metabolizmu wysiłkowego, treningu i wielu pokrewnych im dziedzin, które mają stworzyć w naszej głowie szeroki obraz tego jak funkcjonuje człowiek w różnych warunkach. Jednocześnie nie zagłębiając się bardzo szczegółowo w poszczególne zagadnienia, które dalej powinniśmy zgłębiać na własną rękę. Stąd źródeł wiedzy, które mogą nam pomóc powinniśmy szukać na własną rękę. Na szczęście jest wiele i z całą pewnością nie kończą się one na książkach.
W dzisiejszych czasach zgłębiać wiedzę można wszędzie i w każdej sytuacji, nawet wykonując inne czynności, które nie wymagają od nas wielkiego skupienia. Do wartościowych źródeł wiedzy dla dietetyka sportowego możemy zaliczyć czytanie publikowanych badań naukowych oraz wartościowych książek, które są wydawane przez wybitnych naukowców i praktyków z całego świata. Jednocześnie należy odróżnić wartościowe książki od wydawanych bardzo często poradników, które zwykle mają kontrowersyjny tytuł, jeszcze bardziej kontrowersyjną i sensacyjną treść, która poparta jest co najwyżej subiektywną opinią autora.
Poza artykułami i książkami w formie pisanej innym przykładem są czasopisma, wśród których można znaleźć kilka ciekawych pozycji zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym. W kontraście do wersji papierowej, ale nadal w formie pisemnej mamy blogi i strony poświęcone tematyce żywienia w sporcie, na których można znaleźć wiele wartościowych treści, które pozwolą pogłębić naszą wiedzę w określonej tematyce.
Następnie można wyróżnić szkolenia i konferencje, w których najbardziej powinno interesować nas kto występuje i jaki temat będzie przedstawiał. Warto podkreślić, że niezależnie od organizatora, to właśnie po treści merytoryczne udajemy się na szkolenie i tym też powinniśmy kierować się w wyborze szkolenia lub konferencji. Podobnie do szkoleń przedstawiają się webinary i kursy online, które pozwalają nam zgłębiać wiedzę prosto z domowego zacisza, bez konieczności podróży i straty czasu jaki musimy na taką podróż poświęcić. Co więcej oferta tego typu treści przeznaczonych dla dietetyków stale rośnie, a same treści często pozbawione są jakichkolwiek opłat co jeszcze bardziej podnosi ich atrakcyjność.
Konsekwentnie płynnie przeszliśmy do elektronicznych wersji edukacji to warto wspomnieć o podcastach, których co prawda po polsku w dziedzinie dietetyki sportowej jest wciąż niewiele, ale w języku angielskim mamy już w czym wybierać. Jednakże niewątpliwą zaletą podcastów jest możliwość ich słuchania w momencie, kiedy nie możemy poświęcić się lekturze np. prowadząc samochód czy trenując. Prawdopodobnie omówiliśmy większość dostępnych źródeł w zakresie edukacji dietetyka sportowego, pora więc na konkretne przykłady.
Wyszukiwarki badań naukowych:
Książki:
Czasopisma:
Blogi i strony internetowe:
Szkolenia i konferencje:
Webinary i kursy online:
Podcasty:
Podsumowując zapewne można znaleźć jeszcze wiele wartościowych źródeł wiedzy, jednak wymienione powyżej w naszej ocenie należą do tych najlepszych. Jednakże jeżeli uważasz, że coś pominęliśmy i chciałbyś dopisać jeszcze jakąś propozycję daj nam znać w komentarzu.